Waarom groepsfoto's soms voor gedoe zorgen
In meer dan dertig jaar als trouwfotograaf heb ik het vaak gezien: de ceremonie is voorbij, iedereen wil borrelen, en dan moeten er nog familiefoto's worden gemaakt. Zonder plan wordt dat zoeken, roepen en wachten. En dat terwijl het juist een van de leukste momenten van de dag kan zijn.
De foto's met je ouders, opa's en oma's, broers, zussen en je beste vrienden zijn de beelden waar je later het meest naar teruggrijpt. Het is dus de moeite waard om er even goed over na te denken. Het mooie is: met een klein beetje voorbereiding kost het bijna geen tijd.
Mijn aanpak: een kort lijstje vooraf
Het belangrijkste wat we samen doen, is vooraf een lijstje maken van de combinaties die je echt wilt. Denk aan acht tot twaalf groepjes, niet meer. Wie staat erop, en in welke volgorde? Zo hoeft niemand op de dag zelf na te denken.
Ik werk graag van groot naar klein. Eerst de hele familie, dan steeds kleinere groepjes, zodat mensen die klaar zijn meteen weer kunnen aansluiten bij het feest. Niemand staat onnodig te wachten, en dat houdt de sfeer luchtig.
Vraag ook één iemand die alle gezichten kent, een broer of een goede vriend, om als hulpje op te treden. Diegene roept de juiste mensen erbij terwijl ik fotografeer. Dat scheelt enorm en bespaart een hoop gezoek tussen de gasten.
Plek, tijd en een beetje geluk met het weer
Kies een vaste plek en een vast moment, vaak vlak na de ceremonie of net voor het diner, als iedereen toch bij elkaar is. Een rustige hoek met mooi licht werkt het fijnst, en we zijn meestal binnen een kwartier klaar.
En het weer? Daar maak ik me nooit te druk om. Regent het, dan zoeken we een mooie overdekte plek, en mocht het echt tegenzitten, dan plan ik kosteloos een after-wedding shoot in bij beter weer. Zo blijven de groepsfoto's altijd ontspannen, wat de lucht ook doet.
Het geheim zit hem dus niet in haasten, maar in even vooruitdenken. Dan voelt het niet als een verplicht nummer, maar als een gezellig moment waarop iedereen die je dierbaar is heel even samen op de foto staat.
Wil je hier eens vrijblijvend over doorpraten? Ik denk graag met je mee, helemaal zonder verplichtingen. Een kop koffie en een goed gesprek over jullie dag, daar begint het altijd mee.


